Jak porównywarki cen współpracują ze sklepami i dlaczego warto to wiedzieć.

Jak porównywarki cen współpracują ze sklepami i dlaczego warto to wiedzieć.

Jest wiele sposobów pozyskiwania klientów przez sklepy internetowe, ale jednym z  najskuteczniejszych jest publikacja swoich produktów w porównywarkach cen.

Prezentowanie towarów w porównywarkach nie tylko umożliwia przekierowanie klientów na stronę sklepu, ale  służy również jako reklama samego sklepu zwiększając jego rozpoznawalność i prestiż. Kolejną korzyścią publikowania produktów w porównywarkach jest pozyskanie wartościowych linków seo prowadzących do sklepu z każdego pokazywanego przez porównywarkę produktu, co z kolei ułatwia jego pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki Google.

Porównywarki generalnie nie pobierają opłat za publikację produktów na swoich stronach, natomiast odpłatne jest każdorazowe przejście (przekierowanie) klienta z porównywarki do sklepu. Zdecydowana większość porównywarek właśnie tak działa a może i wszystkie oprócz jednej.

Problem przy odpłatnym przekierowywaniu klientów z porównywarek do sklepów polega na tym, że nie wszystkie przejścia klientów do sklepu kończą się zakupem towaru (tzw. puste przekliki). Przekierowań nie zakończonych zakupem może być na tyle dużo, że miesięczne koszty sklepu liczone będą w setkach złotych. Sklep może limitować swój budżet miesięczny przeznaczony na ten cel, ale koszt pozostać może całkiem spory i to bez gwarancji że klienci rzeczywiście dokonają zakupów.

Innym rozwiązaniem współpracy ze sklepami pochwalić się może porównywarka cen cena.pl, która niedawno postanowiła pójść “pod prąd” w stosunku do działań pozostałych porównywarek. Stosuje ona wydawać by się mogło anachroniczny model abonamentowy, ale tylko pozornie jest to nieopłacalne dla sklepów. Comiesięczne stałe opłaty są po prostu bardzo niskie, wręcz symboliczne (9 zł dla sklepu publikującego kilka tysięcy produktów), a wystarczające aby pokryć koszty stałe porównywarki. Abonamenty są niezależne od ilości przekierowań klientów do sklepów z porównywarki, więc może ich być dużo a nawet bardzo dużo, a sklepy i tak zapłacą tylko stałą kwotę 9 zł. Dzięki niezmienności miesięcznej opłaty, sklepy z góry wiedzą jaki koszt będą ponosić w następnych miesiącach, a jest to ważne aby zachować stabilność i przewidywalność kosztów funkcjonowania sklepu. Misją cena.pl jest danie alternatywy sklepom, aby wszystkie miały jednakową możliwość zaistnienia na rynku, niezależnie od budżetu, który mogą przeznaczyć na promocję swojej marki i produktów.

Dominujące do tej pory na rynku porównywarki nie tylko pobierają opłaty za tzw. przekliki, ale często “zmuszają” sklepy do licytowania stawki za znalezienie się wyżej w wynikach porównywania cen. Daje to oczywistą przewagę największym sklepom, a jednocześnie może wprowadzać w błąd użytkowników, którzy podświadomie uważają oferty, które występują wyżej na liście wyszukiwań za atrakcyjniejsze. Cena.pl stawia na uczciwość zarówno wobec użytkowników szukających najatrakcyjniejszych cen, jak i w stosunku do sklepów dając wszystkim jednakowe szanse.

W przypadku porównywarki cena.pl jest jeszcze jedna jej funkcjonalność, której nie można pominąć przy analizowaniu jej przydatności, a która odróżnia ją od innych serwisów tego typu. Mowa o porównywaniu tzw grupowym, czyli porównywaniu całych koszyków zakupowych. Jeśli zamierzamy kupić większą ilość produktów, a nie chcemy kupować ich pojedynczo w kilku różnych sklepach, tracąc czas na kilkukrotne zamawianie, kilkukrotne płacenie, ale też wielokrotne opłacanie kosztów przesyłki, a do tego różny czas oczekiwania na przesyłkę, to wystarczy w prównywarce cena.pl dodać pojedynczo szukane przez nas produkty do tzw. Grupy Porównywania i kliknąć “Porównaj Grupowo”. Wynikiem będą sklepy internetowe, w których kupimy wszystkie lub większość szukanych produktów, po najniższej cenie i co ważne, otrzymamy je płacąc jeden raz za przesyłkę. Takiej funkjonalności nie posiada żadna z dominujących na rynku porównywarek.

Wszelkie formalności związane z rozpoczęciem współpracy z cena.pl są ograniczone jedynie do wypełnienia formularza rejestracji i podania linku do pliku xml z produktami. Integracją sklepu z porównywarką zajmują się bezpłatnie pracownicy porównywarki.

Jeszcze prostsze jest zakończenie współpracy sklepu z porównywarką, gdyż wystarczy nie opłacić kolejnego abonamentu. Nie potrzeba żadnych wypowiedzeń ani zgłoszeń. Publikacja produktów w porównywarce jest automatycznie blokowana. 

Cena.pl współpracuje ze sklepami tylko wtedy, jeśli im się to po prostu opłaca, a wierzymy że opłaca się wszystkim i tym najmniejszym i tym największym sklepom.

Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/652234-652234/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1275480"> Hands off my tags! Michael Gaida</a> z <a href="https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1275480"> Pixabay</a>

Powrót do wszystkich artykułów