Jak nie dać się zmanipulować

Jak nie dać się zmanipulować

Z porównywarek cen w internecie korzysta zdecydowana większość internautów. Jedni mają swoje ulubione, inni korzystają z przypadkowej, bo akurat ta wyświetliła się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google. Ale czy mamy pewność, że porównywarki mówią nam prawdę? Czy nie pozwalamy się manipulować?

Niestety istnieje taka możliwość, gdyż największe porównywarki cen pobierają opłaty od sklepów, publikujących w nich swoje produkty, za przekierowanie użytkownika do sklepu. Sklepom też zależy żeby klienci przechodzili z porównywarki właśnie do ich sklepu, a nie do konkurencji, stąd są  chętne płacić porównywarce nawet więcej niż inni, żeby tylko znaleźć się na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania w porównywarce.  Niektóe porównywarki urządzają nawet jakby licytacje dzięki czemu ten sklep który zaoferuje porónywarce najwyższą stawkęza przekierowanie użytkownika, uzyskuje w wynikach wyszukiwania wyższą pozycję. Tylko co to ma wspólnego z faktycznym porównywaniem cen? Jeśli jest to sklep wiarygodny, a informacja o tym, że nie jest to najtańsza oferta, jest jasno w porównywarce oznaczona, to pół biedy. Gorzej jeśli wyniki wyszukiwania sugerują wręcz, że sklepy znajdujące się na pierwszych miejscach wyników są najtańsze, a niestety zdarza się to dość często.

Innym sposobem wprowadzania użytkowników w błąd jest wykupywanie przez sklepy reklam swoich produktów. Również wówczas ich produkty są prezentowane w szczególnej strefie nad wynikami pokazującymi rzeczywiście produkty z najniższymi cenami i łatwo jest pomylić te reklamy  z faktycznymi wynikami wyszukiwania. Warto więc trochę sceptycznie podchodzić do wyników wyszukiwania niektórych topowych porównywarek.

Porównywarka cena.pl wolna jest od takich manipulacji i traktuje uczciwie wszystkich swoich użytkowników, zarówno sklepy jak i osoby szukające najniższych cen. Nie pobiera żadnych opłat od sklepów za przejście do nich użytkownika z porównywarki, stąd może realnie przedstawiać wyniki wyszukiwania cen poszczególnych produktów. Jest dostępna dla wszystkich sklepów w polskim internecie, bo każdy sklep stać jest nic nie płacić :)

Powrót do wszystkich artykułów